Η ομάδα του Δημήτρη Δαμιανίδη μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να είχε δυσκολίες απέναντι στην δυναμική άμυνα των παικτών του ΑΠΑΣ τα Φανάρια (ημ. 39 – 35) αλλά σημαντικό ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι οι παίκτες του Πανναξιακού ήταν νευρικοί και άστοχοι ίσως λόγω του χαρακτηρισμού «ντέρμπι» που είχε η αναμέτρηση. Όταν λύθηκαν τα χέρια, μπήκαν τα πρώτα σουτ, η διαφορά άνοιξε.

Δύο ήταν τα σερί που έκριναν την αναμέτρηση.
Το πρώτο στη 3η περίοδο όταν «έσπασε» η ισοπαλία (42-42) με τον Πανναξιακό να τρέχει σερί 14-2 με το οποίο σχεδόν έκλεισε και την 3η περίοδο (βλ 56-44) ενώ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και για περίπου έξι λεπτά (!!!) κράτησε άποντο τον ΑΠΑΣ (20-0) με τους παίκτες του Δαμιανίδηνα ευστοχούν σε τρίποντα και να βγάζουν απίστευτη ενέργεια στο παρκέ. Μάλιστα, η διαφορά ήταν τέτοια που έδωσε το δικαίωμα στον τεχνικό τουΠανναξιακού να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και δη τους μικρούς Μαγγιώρο και Βασιλάκη.
Επόμενος σταθμός για τα παιδιά του Δαμιανίδη η Σαντορίνη το προσεχές Σάββατο, κόντρα στον Πανιώνιο που κέρδισε πιο δύσκολα απ” ότι δείχνει το τελικό σκορ (74-52) τον ΑΟ Πάρου. Αναμέτρηση που είναι για την 3η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.
ΑΠΑΣ Φανάρια – Πανναξιακός 53 – 82
Διαιτητές: Ισιγώνης – Κιουλάφας
Δεκάλεπτα: 20-23, 15-16, 12-17, 06-26
ΑΠΑΣ τα Φανάρια (Β. Πεταλάς): Προμπονάς 2, Χουζούρης 4 (1), Μανδηλαράς Μ. 2, Κώτσος, Πουγκακιώτης, Μανδηλαράς Δ., Ωνάσογλου Μ. 17 (4), Χάρος Ν. 21 (3), Γιαμούρης 1, Βουτυρόπουλος 2, Ματσούκας, Μελάς 4.
Πανναξιακός (Δ. Δαμιανίδης) : Πολίτης 14 (2), Μαγγιώρος, Καλαβρός 4, Βασιλάκης, Παναγιωτίδης 8 (1), Μάκαρης, Κατσαρός 10, Γκιέργκι 3 (1), Τσεκλένης 6 (1), Μυλωνάς 9 (1), Σκούταρης 14 (2), Οτουντζίδης 14