Κυριακή 24 Μαρτίου 2013

Με το στανιό ... Πρωτάθλημα στον Ιωνικό!!! που ισοφάρισε στο 97+, μετά απο επεισόδια, τον Αστέρα Βάρης

Καταγγελίες για ζούγκλα - περισσότερα απο το ματς - Η άλλη άποψη
Μπαγλατζής (πρόεδρος του Αστέρα Βάρης): Τέτοιο πρωτάθλημα τους το χαρίζουμε!
Το συναίσθημα που επικρατεί στις τάξεις του Αστέρα Βάρης είναι δύσκολο να περιγραφεί με λέξεις, για τα όσα συνέβησαν το βράδυ του Σαββάτου στο γήπεδο της Νεάπολης προς το τέλος του αγώνα με τον Ιωνικό. Οι ιθύνοντες του 'κυανόλευκου' συλλόγου τόνιζαν πως η ομάδα τους είναι ηθική πρωταθλήτρια, θέλοντας με αυτό τον τρόπο να επισημάνουν πως η απώλεια των τριών βαθμών ήταν... μονόδρομος για τον Αστέρα. Ενδεικτική της αηδίας που νιώθουν οι άνθρωποι του Αστέρα Βάρης είναι η ατάκα του Δημήτρη Μπαγλατζή. ''Τέτοιο πρωτάθλημα τους το χαρίζουμε'' σχολίασε ο πρόεδρος του Αστέρα, που συμπλήρωσε: ''Μας έβγαλαν έξω από το γήπεδο με απειλές και ύβρεις. Το γκολ της ισοφάρισης δεν το είδαμε''! ''ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ'' ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ Οι 'κυανόλευκοι' της Βάρης εκτοξεύουν πυρά και για την παρούσα-απούσα αστυνομική δύναμη, που δεν φρόντισε να
προστατεύσει τους 20 φιλάθλους του Αστέρα. Να προστεθεί πως η αποστολή της ομάδας αποχώρησε από το γήπεδο της Νεάπολης περίπου στις 22.00
Ιωνικός-Αστέρας Βάρης 1-1
Επρόκειτο για το ένα από τα δύο ματς που θα καθόριζαν τον πρωταθλητή στον 9ο όμιλο. Το πρώτο δεδομένο ήταν πως ο Ιωνικός είχε την... τύχη στα χέρια του, καθώς με νίκη κόντρα στον Αστέρα Βάρης θα αγκάλιαζε την πρωτιά, ανεξαρτήτου αποτελέσματος στην έτερη αναμέτρηση με ενδιαφέρον στην κορυφή, μεταξύ Πανναξιακού και Περαμαϊκού. Παρά το γεγονός ότι στον αγωνιστικό χώρο αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων, τελικά απέσπασε στο γήπεδο της Νεάπολης ισοπαλία με 1-1 από τον αντίπαλό του και, πλέον, με νίκη στη Μύκονο κόντρα στην ουραγό Ανω Μερά κατακτά το πρωτάθλημα!
ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΖΟΥΓΚΛΑ ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ Οσο ήρεμο ήταν το Α΄ημίχρονο, τόσο επεισοδιακό ήταν το μέρος! Η... σπίθα δόθηκε στο γκολ του Βατίστα στο, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο! Η... φωτιά άναψε στο 86΄! Ο Ούσιος βρέθηκε πεσμένος στο γήπεδο μετά από διεκδίκηση της μπάλας, με τον Σκαφτούρο να εκτιμά ότι κάνει... θέατρο και να του επιτίθεται! Μάλιστα, οι άνθρωποι του Αστέρα καταγγέλλουν πως ο επιθετικός του Ιωνικού χτύπησε τον τερματοφύλακα της ομάδας τους! Ακολούθησε επτάλεπτη διακοπή λόγω συμπλοκής των ποδοσφαιριστών, ενώ οι διοικούντες τον Αστέρα καταγγέλλουν ξυλοδαρμό φιλάθλων και ποδοσφαιριστών από πλευράς φιλάθλων και ποδοσφαιριστών του Ιωνικού σε εξέδρα και αγωνιστικό χώρο, αντίστοιχα! Μετά από λίγα λεπτά το ματς συνεχίστηκε και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, κάπου στο 96;, ο Μαριόλης νίκησε με κεφαλιά τον... εξουδετερωμένο Ούσιο, γράφοντας το 1-1. Διαιτητής ήταν ο Μακρής (Αργολίδας).
ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Παρθενίου): Αδαμόπουλος, Κουμουλίδης, Τσακίρης, Σταμπούλογλου, Ατματσίδης, Μαριόλης, Γεωργίου (75 Αχλαδιώτης), Παπαδάκος (60λ. τρ. Ίγκλι), Σκαφτούρος, Ανδρεαδάκης (70 Κατσαβριάς), Λαμπρινάτος
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ (Κώστας Μπεχλιβανίδης): Ούσιος, Καμπάσης, Σκουρλής, Πλίτσης, Κοζής (80 Κολοφώτης), Στρατής, Παπαδημητρόπουλος, Κάρδαρης, Καββαδίας (63 Βατίστας), Λαναράς, Καρδαμίτσης (46 Αλεξίου).

και με άλλη άποψη απο το stoplekto.gr:
"Επεισοδιακό 1-1 στην Νεάπολη..."
Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο οποίο οι ιθύνοντες της Βάρης καταγγέλλουν ότι μέλη της αποστολής και φίλοι του συλλόγου δέχθηκαν επίθεση από οπαδούς και ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, ο Ιωνικός έσωσε την παρτίδα ισοφαρίζοντας στο στο 96’ και διατηρήθηκε στην κορυφή, έτσι με νίκη την Κυριακή στην Μύκονο με αντίπαλο την Άνω Μερά στέφεται πρωταθλητής καθώς στην οποιαδήποτε ισοβαθμία με Πανναξιακό και Ατρόμητο Πειραιά έχει το πλεονέκτημα..
Οι φιλοξενούμενοι «τόλμησαν» να προηγηθούν στο 67’ με τον Βατίστα πράγμα που φάνηκε να μην αρέσει στους Νικαιώτες σκορπίζοντας τον εκνευρισμό σε αγωνιστικό χώρο και κερκίδα. Στο 86 ο τερματοφύλακας του Αστέρα Ούσιος βρέθηκε στο έδαφος σε διεκδίκηση με επιθετικό των γηπεδούχων με τον Σκαφτούρο να μην βλέπει με καλό μάτι την καθυστέρηση αυτή και να επιτίθεται στον πορτιέρο. Στο σημείο αυτό υπήρξε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών και 6λεπτη διακοπή. Στην συνέχεια του παιχνιδιού ο Ιωνικός πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση στο 96’ με τον Μαριόλη (1-1) και παράλληλα την λύτρωσε τους φίλους της ομάδας του που είχαν αρχίσει να ανησυχούν
Μετά το τέλος της αναμέτρησης η διοίκηση του Αστέρα εξέδωσε ανακοίνωση:
Η διοίκηση του Κ.Αστέρα Βάρης συγχαίρει τους ποδοσφαιριστές της ομάδος μας, που απέδειξαν μέσα στη ζούγκλα της Νίκαιας ,ποιά είναι η καλύτερη ομάδα του ομίλου. Για εμάς και αυτούς που ήταν στη Νίκαια απόψε ηθικοί πρωταθλητές είστε εσείς. Τον άτυπο τίτλο τον χαρίζουμε στον Ιωνικό που κατάφερε να μας ισοφαρίσει στο 102! Για εσάς κύριε διαιτητά,σας συγχωρούμε διότι και εσείς φοβηθήκατε !