Σεισμός πολλών ...σετ στη Σαντορίνη / Α.Ο. ΘΗΡΑΣ - Πανναξιακος 1-3

ΑΟ ΘΗΡΑΣ – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ 1 - 3
(26-28, 25-19, 9-25, 21-25)
Η «φρεγάτα» Νάξος «βύθισε» τη Θήρα
  • Λιποθυμία Σαλούστρου!
Ασταμάτητη η "φρεγάτα" του…Πανναξιακού, εμβόλισε και το καράβι της Θήρας στα Φυρά με 3-1 και
έστειλε μήνυμα ότι θα είναι μαζί με τους «αιωνίους» ο τρίτος διεκδικητής του τίτλου.
Τα σετ του αγώνα που ηταν ντέρμπι και πρόσφερε συγκινήσεις 26-28, 25-19, 9-25, 21-25. O Πανναξιακός με το τρίποντο αυτό στο γειτονικό ντέρμπι πλησίασε στους δύο βαθμούς (30) τον ΠΑΟ(32) και τρεις απο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό (33). Απο την άλλη η Σαντορίνη 'εμεινε στην πέμπτη θέση με 19 πέντε πόντους πίσω απο την τέταρτη ΑΕΚ (24).
Πρόβλημα με δελτία
Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση γιατί καθυστέρησε να προσκομίσει τα δελτία των αθλητριών η διοίκηση της ομάδας της Νάξου.
Πολύ δυνατά μπήκε στον αγώνα η Θήρα και μάλιστα προηγήθηκε με 7-3 και 13-7 με μπλοκ της Βεργίδου στην Σια Τοτσίδου. Η ομάδα του Παναξιακού αντέδρασε στο κακό ξεκίνημα και με τις Τσβετάνοβα- Εμμανουηλίδου να ανεβάζουν την απόδοση της εντυπωσιακά έκανε σερί 4-13 και πέρασε μπροστά με 17-20!
Με μπροστάρισα την Καβαθά που έκανε δύο κρίσιμα ατομικά μπλοκ, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20 και έδωσε τη δυνατότητα στη Μουντάκη να δώσει το προβάδισμα με 22-21. Και πάλι οι φιλοξενούμενες δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τις Τσβετάνοβα, Τοτσίδου, έφτασαν σε τέσσερα σετ μπολ-θρίλερ 22-24, 25-26, 26-27, 26-28 με άσσο της Τοτσίδου η οποία βοήθησε τον Πανναξιακό να κάνει το 0-1 σετ.
Καρμπόν ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου σετ για την ομάδα της Σαντορίνης. Με τις Καβαθά, Τένεβα, Μουντάκη ξεκίνησε με 8-5 και 13-7. Ο Παναξιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει όπως στο πρώτο σετ.

Οι γηπεδούχες με στημένο μπλοκ στη Τσβετάνοβα, βελτιωμένη υποδοχή και την Τένεβα να τελειώνει όλες τις μπάλες που πήρε, ξέφυγε με + 9 (16-7)!

Το κρεσέντο της ομάδας της Μεμετζή συνεχίστηκε με τις Καρπουζά, Μουντάκη, Καβαθά να φτάνουν το σκορ στο 20-13. Η χαλάρωση της Θήρας έδωσε την ευκαιρία στον Πανναξιακό με σερί 6-1 να φτάσει σε απόσταση αναπνοής 21-19 με την Τοτσίδου και να απειλήσει με ανατροπή.

Με τις Οικονομίδου-Καβαθά και Καρπουζά οι γηπεδούχες κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία με 24-19 ενώ η Μουντάκη έκανε το 25-19 και υπέγραψε την ισοφάριση σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και πήρε μεγάλο προβάδισμα με 4-9. Η Καβαθά μείωσε σε 7-11 αλλά με τις Εμμανουηλίδου και Τσβετάνοβα να είναι ασταμάτητες οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με +9 (7-16).

Λιποθυμία Σαλούστρου!

Ο ΑΟΘ δεν μπόρεσε να επιστρέψει στον αγώνα και ο Πανναξιακός χωρίς να βρει αντίσταση με πρωταγωνίστρια την Τοτσίδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (7-20), 8-22 και 9-25(!) με την Τσεσλαρ να κάνει το 1-2.
Ντέρμπι ήταν το τέταρτο σετ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες. Στο 6-6 όμως είχαμε μεγάλη αναστάτωση και πανικό καθώς η Σαλούστρου λιποθύμησε.

Το παιχνίδι διακόπηκε και αμέσως ο γιατρός της ομάδας μαζί με το προπονητικό τιμ τη μετέφερε στο πάγκο για να τη συνεφέρει κάτω από τα χειροκροτήματα των οπαδών των δύο ομάδων που είχαν κατακλύσει το ΔΑΠΠΟΣ.

Μάλιστα κατά τη διάρκεια του τεχνικού ταιμ άουτ, η άτυχη Άννα Σαλούστρου μεταφέρθηκε με φορείο για τις πρώτες βοήθειες στο ιατρικό κέντρο Υγείας του νησιού. Σε αυτό το σημείο όλοι οι οπαδοί που ήταν στο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ φώναξαν το όνομά της με πρωτοστάτες τους Volcans και τους φίλους του Πανναξιακού να ανταποδίδουν το χειροκρότημα.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με το Πανναξιακό να προηγείται με 20-21 και να βρίσκει ρυθμό στο σέρβις χάρις στο οποίο το κατέκτησε με 21-25 και πήρε με 1-3 μια μεγάλη νίκη.